Poczucie bezpieczeństwa jest sprawą priorytetową, dlatego zadania związane z zapewnieniem ochrony własnej i naszych rodzin oraz bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu stawiane są jako główne zadania do realizacji przez przedstawicieli zarówno administracji samorządowej jak i rządowej.
Naczelnik Wydziału – Jarosław Wysocki
- Pokój 317 – trzecie piętro
- Telefon: 76 728 28 33
- Faks: 76 728 28 34
- E-mail 1: glogow@czkw.wroc.pl
- E-mail 2: zk@powiat.glogow.pl
Inspektor – Iwona Rudowicz
Najczęściej zadawane pytania
Jakie zadania realizuje Wydział Zarządzania Kryzysowego?
- Ochrony ludności i obrony cywilnej i spraw obronnych – ochrona ludności przed zagrożeniami czasu wojny. Do głównych zadań z zakresu obrony cywilnej oraz spraw obronnych w czasie pokoju zaliczana jest działalność planistyczna, szkoleniowa i upowszechniająca.
- Zarządzania kryzysowego – ochrona ludności przed zagrożeniami oraz przed nadzwyczajnymi zagrożeniami kryzysowymi.
Organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego na terenie powiatu jest Starosta jako przewodniczący Zarządu Powiatu. Zadania z zakresu zarządzania kryzysowego Starosta Głogowski wykonuje przy pomocy komórki organizacyjnej Starostwa Powiatowego w Głogowie, tj. Wydziału Zarzadzania Kryzysowego, w którym funkcjonuje: Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) oraz przy pomocy Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (PZZK).
Do zadań Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego należy:- pełnienie całodobowego dyżuru w celu zapewnienia przepływu informacji na potrzeby zarządzania kryzysowego,
- współdziałanie z centrami zarządzania kryzysowego organów administracji publicznej,
- nadzór nad funkcjonowaniem systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania ludności,
- współpraca z podmiotami realizującymi monitoring środowiska,
- współdziałanie z podmiotami prowadzącymi akcje ratownicze, poszukiwawcze i humanitarne,
- dokumentowanie działań podejmowanych przez centrum,
- realizacji zadań stałego dyżuru na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa.
- Ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w szczególności:
- opracowywanie planu operacyjnego ochrony przed powodzią oraz ogłaszanie
- i odwoływanie pogotowia i alarmu przeciwpowodziowego,
- zabezpieczenie ochrony przeciwpowodziowej, w tym wyposażenie i utrzymanie powiatowego magazynu przeciwpowodziowego,
- przeciwpożarowej oraz zapobieganie innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska,
- określenie zadań krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze powiatu, koordynowanie jego funkcjonowania i kontrolowanie wykonywanie tych zadań, a także
- w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń życia, zdrowia lub środowiska oraz kierowanie tym systemem,
- udział w przygotowaniu materiałów dot. dokonywania przez radę powiatu oceny stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zabezpieczenia przeciwpowodziowego powiatu.
Jakie jest zagrożenie powodziowe na terenie Powiatu Głogowskiego?
Analiza terenu rejonu Głogowa wykazuje, że w przypadku wysokich stanów wody Odry, Powiat Głogowski nie jest bezpośrednio zagrożony powodzią i spływ wód odbywał się będzie między wałami przeciwpowodziowymi. Nastąpić mogą lokalne podtopienia zagrażające indywidualnym gospodarstwom rolnym, zalania pól uprawnych, niektórych odcinków dróg, czy szlaku kolejowego Wrocław-Głogów. Istnieje jednak realne niebezpieczeństwo zalania blisko 50 % obszaru powiatu w przypadku ekstremalnego wezbrania Odry i przerwania wałów przeciwpowodziowych:
- prawego – zalanie obszaru o powierzchni ok. 100 – 120 km ² – tereny gminy Kotla i Głogów, częściowo Miasto Głogów;
- lewego – zalanie obszaru o powierzchni ok. 80 – 100 km ² – tereny gminy Pęcław, Głogów, częściowo Żukowice i Miasto Głogów.
Przy zagrożeniach powodziowych ze strony rzeki Odry, przewiduje się, że będzie dostateczna ilość czasu do podjęcia działań przygotowawczych i zabezpieczających przed powodzią.
Poważne zagrożenie powodziowe stanowić może również zbiornik odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most”. Zaistnienie sytuacji kryzysowej nastąpi w przypadku przerwania zapory. Takie zdarzenie spowoduje powstanie fali powodziowej, która będzie się przemieszczała dolinami rzek Rudna i Moskorzynka w kierunku ujścia tych rzek do Odry. Ze względu na płaski teren zagrożony zostanie obszar o łącznej powierzchni ok. 155,6 km2 (długości – 21 km i szerokości 7 – 11 km), w tym część gminy Pęcław, gminy Głogów i Miasta Głogów.
Innym zagrożeniem związanym z powodzią jest groźba odcięcia szlaków komunikacyjnych:
- kolejowych: Wrocław – Zielona Góra i Leszno – Głogów;
- drogowych:
- Nr 12 Kalisz – Kłobuczyn (zatopienie odcinka drogowego na Ostrowie Tumskim
- i wyeliminowanie przeprawy na Odrze);
- Nr 292 Głogów – Nowa Sól;
- Nr 321 Głogów – Grodziec Mały;
- Nr 319 Głogów – Sława;
- Nr 330 Borek – Pęcław.
Odcięcie szlaków komunikacyjnych spowoduje poważne utrudnienie w przemieszczaniu sił i środków w kierunki i rejony zagrożone, a obszar położony na północ od Głogowa zostanie odcięty.
Kto jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w powiecie?
Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym na szczeblu powiatowym bezpieczeństwo mieszkańcom zapewnia Starosta, który wykonuje ustawowe zadania poprzez zespolone inspekcje, służby i straże.
Wykaz załatwianych spraw w Wydziale Zarządzania Kryzysowego z zakresu:
- Stanu bezpieczeństwa i porządku w Powiecie:
- Udział w przygotowaniu materiałów dotyczących uchwalenia przez radę powiatu powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.
- Podejmowanie niezbędnych czynności w sprawach niecierpiących zwłoki, związanych z zagrożeniem interesu publicznego, zagrażających bezpośrednio zdrowiu i życiu oraz w sprawach mogących spowodować znaczne straty materialne.
- Udział w pracach komisji bezpieczeństwa i porządku, do której zadań należy w szczególności:
- ocena zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu,
- opiniowanie pracy Policji i innych powiatowych służb, inspekcji i straży, a także jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,
- przygotowywanie projektu powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,
- opiniowanie projektów innych programów współdziałania Policji i innych powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,
- opiniowanie projektu budżetu powiatu w zakresie zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,
- opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego i innych dokumentów w sprawach związanych z wykonywaniem zadań w zakresie zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,
- opiniowanie, zleconych przez starostę, innych zagadnień.
- Zarządzania kryzysowego w przypadkach wystąpienia nadzwyczajnych zagrożeń:
- Organizowanie i kierowanie Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.
- Powołanie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego oraz prowadzenie wymaganej dokumentacji.
- Opracowywanie i aktualizowanie planu zarządzania kryzysowego.
- Monitorowanie występujących klęsk żywiołowych i prognozowanie rozwoju sytuacji.
- Realizowanie procedur i programów reagowania w czasie stanu klęski żywiołowej.
- Planowanie wsparcia organów kierujących działaniami na niższym szczeblu administracji publicznej.
- Przygotowywanie warunków umożliwiających koordynację pomocy humanitarnej.
- Realizowanie polityki informacyjnej związanej ze stanem klęski żywiołowej.
- Realizowanie szkoleń i ćwiczeń z zakresu zarządzania kryzysowego oraz udział w szkoleniach organizowanych przez wyższy szczebel organizacyjny.
- Ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej:
- Opracowywanie planu operacyjnego ochrony przed powodzią oraz ogłaszanie i odwoływanie pogotowia i alarmu przeciwpowodziowego.
- Zabezpieczenie ochrony:
- przeciwpowodziowej, w tym wyposażenie i utrzymanie powiatowego magazynu przeciwpowodziowego,
- przeciwpożarowej.
- Zapobieganie innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska.
- Określenie zadań krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze powiatu, koordynowanie jego funkcjonowania i kontrolowanie wykonywania tych zadań, a także w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń życia, zdrowia lub środowiska kierowanie tym systemem.
- Udział w przygotowaniu materiałów dotyczących dokonywania przez radę powiatu oceny stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zabezpieczenia przeciwpowodziowego powiatu.
- Obronności.
- Obrony cywilnej i ochrony ludności.
- Ochrony informacji niejawnych.
Zagrożenie powodziowe
Zagrożenie powodziowe na terenie Powiatu Głogowskiego występuje ze strony:
- rzeki Odry oraz rzek i strumieni uchodzących do rzeki Odry;
- zbiornika odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most”;
- nawalnych deszczy.
Analiza terenu rejonu Głogowa wykazuje, że w przypadku wysokich stanów wody Odry, Powiat Głogowski nie jest bezpośrednio zagrożony powodzią i spływ wód odbywał się będzie między wałami przeciwpowodziowymi. Nastąpić mogą lokalne podtopienia zagrażające indywidualnym gospodarstwom rolnym, zalania pól uprawnych, niektórych odcinków dróg czy szlaku kolejowego Wrocław-Głogów. Istnieje jednak realne niebezpieczeństwo zalania blisko 50 % obszaru powiatu w przypadku przerwania wałów przeciwpowodziowych:
- prawego – zalanie obszaru o powierzchni ok. 100–120 km² – tereny gminy Kotla i Głogów, częściowo Miasto Głogów;
- lewego – zalanie obszaru o powierzchni ok. 80–100 km² – tereny gminy Pęcław, Głogów, częściowo Żukowice i Miasto Głogów.
Przy zagrożeniach powodziowych ze strony rzeki Odry, przewiduje się, że będzie dostateczna ilość czasu do podjęcia działań przygotowawczych i zabezpieczających przed powodzią.
Poważne zagrożenie powodziowe stanowić może również zbiornik odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most”. Zaistnienie sytuacji kryzysowej nastąpi w przypadku przerwania zapory. Takie zdarzenie spowoduje powstanie fali powodziowej, która będzie się przemieszczała dolinami rzek Rudna i Moskorzynka w kierunku ujścia tych rzek do Odry. Ze względu na płaski teren zagrożony zostanie obszar o łącznej powierzchni ok. 155,6 km² (długość: 21 km, szerokość: 7–11 km), w tym część gminy Pęcław, gminy Głogów i Miasta Głogów.
Innym zagrożeniem związanym z powodzią jest groźba odcięcia szlaków komunikacyjnych:
- Kolejowych:
- Wrocław – Zielona Góra,
- Leszno – Głogów.
- Drogowych:
- Nr 12 Kalisz – Kłobuczyn (zatopienie odcinka drogowego na Ostrowiu Tumskim i wyeliminowanie przeprawy na Odrze),
- Nr 292 Głogów – Nowa Sól,
- Nr 321 Głogów – Grodziec Mały,
- Nr 319 Głogów – Sława,
- Nr 330 Borek – Pęcław.
Odcięcie szlaków komunikacyjnych spowoduje poważne utrudnienie w przemieszczaniu sił i środków w kierunki i rejony zagrożone, a obszar położony na północ od Głogowa zostanie odcięty.