Agnieszka Krawczyk p.o. Dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Powiatu
- Pokój 204
- Telefon: 76 728 28 16
Referat Inwestycji i dróg
- E-mail: ip@powiat.glogow.pl
Główny Specjalista – Agnieszka Mikołajczyk
- Pokój 205
- Telefon: 76 728 28 23
Inspektor – Dorota Szczyrek
- Pokój 204
- Telefon: 76 728 28 32
Inspektor – Patrycja Milewicz
- Pokój 201
- Telefon: 76 728 28 49
Inspektor – Ewa Teodoru
- Pokój 201
- Telefon: 76 728 28 29
Podinspektor – Jakub Kowalski
- Pokój 201
- Telefon: 76 728 28 49
Główny Specjalista – Marcin Korpok
- Pokój 202
- Telefon: 76 728 28 76
Referat Rozwoju Powiatu i Zamówień Publicznych
- E-mail: rz@powiat.glogow.pl
Główny Specjalista – Kamila Pieper
- Pokój 206
- Telefon: 76 728 28 68
- E-mail: kamila.pieper@powiat.glogow.pl
Główny Specjalista – Maciej Strama
- Pokój 205
- Telefon: 76 728 28 64
- E-mail: maciej.strama@powiat.glogow.pl
Zatwierdzenie projektu organizacji ruchu – najczęściej zadawane pytania
Jak załatwić sprawę?
Wszystkie wymagane dokumenty należy dostarczyć osobiście lub przesłać na adres:
Starostwo Powiatowe w Głogowie
ul. Sikorskiego 21
67-200 Głogów
Kto może załatwić sprawę?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz.U. z 2017 r. poz. 784) projekt organizacji ruchu może przedstawić do zatwierdzenia:
- zarząd drogi,
- organ zarządzający ruchem,
- podmiot zarządzający drogą wewnętrzną,
- inwestor lub jednostka, o której mowa w § 11 pkt. 1-6 ww. rozporządzenia,
- osoba realizująca zamówienie jednostek, o których mowa w § 11 pkt. 1-3 ww. rozporządzenia.
Jakie dokumenty złożyć?
Do wniosku należy dołączyć dwa egzemplarze spełniającego wymogi formalne projektu organizacji ruchu, zawierającego:
- plan orientacyjny w skali od 1:10 000 do 1:25 000 z zaznaczeniem drogi lub dróg, których projekt dotyczy;
- plan sytuacyjny w skali 1:500 lub 1:1 000 (w uzasadnionych przypadkach organ zarządzający ruchem może dopuścić skalę 1:2 000 lub szkic bez skali) zawierający:
- lokalizację istniejących, projektowanych oraz usuwanych znaków drogowych, urządzeń sygnalizacyjnych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu; dla projektów zmian stałej organizacji ruchu dopuszcza się zaznaczenie lokalizacji tylko znaków i urządzeń dla nowej organizacji ruchu,
- parametry geometrii drogi;
- program sygnalizacji i obliczenia przepustowości drogi – w przypadku projektu zawierającego sygnalizację świetlną;
- zasady dokonywania zmian oraz sposób ich rejestracji – w przypadku projektu zawierającego znaki świetlne lub znaki o zmiennej treści oraz w przypadku projektu dotyczącego zmiennej organizacji ruchu lub zawierającego inne zmienne elementów mające wpływ na ruch drogowy;
- opis techniczny zawierający charakterystykę drogi i ruchu na drodze, a w przypadku organizacji ruchu związanej z robotami prowadzonymi w pasie drogowym – opis występujących zagrożeń lub utrudnień; przy robotach prowadzonych w dwóch lub więcej etapach opis powinien zawierać zakres planowanych robót dla każdego etapu i stan pasa drogowego po zrealizowaniu etapu robót;
- przewidywany termin wprowadzenia czasowej organizacji ruchu oraz termin wprowadzenia nowej stałej organizacji ruchu lub przywrócenia poprzedniej stałej organizacji ruchu – w przypadku projektu dotyczącego wykonywania robót na drodze.
WAŻNE:
Każdy egzemplarz projektu organizacji ruchu musi zawierać imię i nazwisko oraz podpis projektanta.
Projekt należy wykonać w oparciu o przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. z 2019 r. poz. 2311, z późn. zm.).
Do wniosku powinny być dołączone również opinie:
- właściwego miejscowo komendanta powiatowego Policji – w przypadku projektu obejmującego drogę powiatową;
- zarządu drogi, jeżeli nie jest on jednostką składającą projekt;
- organu zarządzającego ruchem na drodze krzyżującej się lub objętej objazdem, w przypadkach, o których mowa w § 6 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem.
UWAGA
W przypadku robót niewymagających całkowitego zamknięcia jezdni dla ruchu pojazdów samochodowych, organ zarządzający ruchem może dopuścić wprowadzanie zmian organizacji ruchu na podstawie projektu uproszczonego. Dotyczy to robót związanych z utrzymaniem drogi, które wymagają zmian w organizacji ruchu wyłącznie w czasie wykonywania tych robót. Taki projekt powinien zawierać:
- opis techniczny zawierający charakterystykę robót;
- powtarzalny schemat umieszczenia na drodze znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu;
- sposób rozmieszczenia i oznakowania pojazdów zabezpieczających lub wykonujących roboty lub czynności wykonywane na drodze; w szczególności dotyczy to robót i czynności przesuwających się wzdłuż drogi.
Weryfikacja formalna wniosku
Organ zarządzający ruchem na drogach sprawdzi czy:
- Wniosek został złożony zgodnie z właściwością miejscową. W przypadku, gdy organ, do którego złożono wniosek, jest niewłaściwy w sprawie, przekazuje go niezwłocznie do właściwego organu zarządzającego ruchem.
- Wniosek zawiera wszystkie warunki formalne wskazane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem.
- Przedłożony do zatwierdzenia projekt nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz jego zgodność z przepisami dotyczącymi warunków umieszczania na drogach znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Po rozpatrzeniu złożonego wniosku organ zarządzający ruchem może:
- zatwierdzić w całości lub części:
- bez zmian,
- po wprowadzeniu zmiany lub wpisaniu uwag dotyczących wdrożenia organizacji ruchu;
- odesłać projekt w celu wprowadzenia poprawek,
- odrzucić projekt.
Ile zapłacisz?
Rozpatrzenie wniosku i jego zatwierdzenie jest bezpłatne.
Ile będziesz czekać?
Około miesiąca. Termin może się wydłużyć w zależności od złożoności i objętości przedłożonego projektu organizacji ruchu oraz w przypadku wezwania do poprawienia wniosku.
Jak możesz się odwołać?
Zatwierdzanie projektu organizacji ruchu jest czynnością organizacyjno-techniczną, od której nie można się odwołać. Strona niezadowolona z rozpatrzenia może zwrócić się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy do Starosty Powiatowego w Głogowie.
Warto wiedzieć
- Procedura dla wniosków zawierających zarówno stałe i czasowe projekty organizacji ruchu jest taka sama.
- Jednostka wprowadzająca organizację ruchu zawiadamia organ zarządzający ruchem, zarząd drogi oraz właściwego powiatowego komendanta Policji o terminie jej wprowadzenia, co najmniej na 7 dni przed dniem wprowadzenia organizacji ruchu (w przypadku robót utrzymaniowych według projektu uproszczonego – co najmniej na 24 godziny przed rozpoczęciem robót).
- Jeżeli organizacja ruchu ma charakter stały, organ zarządzający ruchem, w terminie do 14 dni od dnia wprowadzenia organizacji ruchu, przeprowadza kontrolę wykonania zadań technicznych wynikających z realizacji projektu.
Referat Inwestycji i Dróg realizuje zadania z zakresu:
- Inwestycji i remontów
- Opracowywanie rocznych planów inwestycyjnych oraz rocznych planów remontów kapitalnych.
- Przygotowanie dokumentacji technicznej, ekonomicznej i prawnej dla realizacji inwestycji powiatowych oraz remontów.
- Nadzór i koordynacja działań wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego w zakresie zawartych przez Powiat Głogowski umów.
- Rozliczanie remontów i inwestycji, w tym przekazywanie obiektów i urządzeń do eksploatacji.
- Organizowanie przeglądów gwarancyjnych i egzekwowanie warunków gwarancji.
- Współpraca z Biurem ds. Pozyskiwania Środków Zewnętrznych i Rozwoju Powiatu w zakresie przygotowania wniosków do różnych instytucji celem pozyskania pożyczki, dotacji z budżetu państwa lub innych źródeł finansowych niezbędnych dla realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych.
- Gospodarki
- Nadzór i koordynacja zadań związanych z ubezpieczeniem majątku Powiatu Głogowskiego.
- Zarządzania drogami powiatowymi
- Opracowywanie projektów planów rozwoju sieci drogowej oraz bieżące informowanie o tych planach organów właściwych do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
- Opracowywanie projektów planów finansowania budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich.
- Pełnienie funkcji inwestora.
- Utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą.
- Realizacja zadań w zakresie inżynierii ruchu.
- Przygotowanie infrastruktury drogowej dla potrzeb obronnych oraz wykonywanie innych zadań na rzecz obronności kraju.
- Koordynacja robót w pasie drogowym.
- Wydawanie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego i zjazdy z dróg oraz pobieranie opłat i kar pieniężnych.
- Prowadzenie ewidencji dróg, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz udostępnianie ich na żądanie uprawnionym organom.
- Sporządzanie informacji o drogach publicznych oraz przekazywanie ich Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad.
- Przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym weryfikację cech i wskazanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
- Wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających.
- Przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników.
- Przeciwdziałanie niekorzystnym przeobrażeniom środowiska mogącym powstać lub powstającym w następstwie budowy lub utrzymania dróg.
- Wprowadzanie ograniczeń lub zamykanie dróg i drogowych obiektów inżynierskich dla ruchu oraz wyznaczanie objazdów drogami różnej kategorii, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia.
- Dokonywanie okresowych pomiarów ruchu drogowego.
- Utrzymywanie zieleni przydrożnej, w tym sadzenie i usuwanie drzew oraz krzewów.
- Gospodarowanie nieruchomościami zajętymi pod pas drogowy.
- Prowadzenie spraw związanych z wydawaniem zezwoleń na przejazdy pojazdów o wymiarach i masie większych od dopuszczalnych.
- Usuwanie pojazdów z dróg publicznych Powiatu Głogowskiego.
- Zarządzania ruchem na drogach powiatowych i gminnych
- Zatwierdzanie oraz opiniowanie projektów stałej i czasowej organizacji ruchu.
- Wydawanie zezwoleń na wykorzystanie dróg w sposób szczególny.
- Kontrolowanie zadań technicznych wynikających z realizacji projektów stałej organizacji ruchu.
- Przeprowadzanie kontroli prawidłowości zastosowania, wykonania, funkcjonowania i utrzymania wszystkich znaków drogowych, urządzeń sygnalizacji świetlnej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach powiatowych i gminnych.
- Prowadzenie ewidencji projektów organizacji ruchu.
- Bezpieczeństwo ruchu drogowego.
ㅤㅤㅤㅤ* Z wykluczeniem drogi powiatowej 1057D – ul.Paulinów w Głogowie.
Referat Rozwoju Powiatu i Zamówień Publicznych prowadzi sprawy związane z:
- Pozyskiwaniem i wykorzystaniem środków zewnętrznych na realizację zadań Powiatu.
- Prowadzeniem spraw z zakresu udzielania zamówień publicznych.
- Realizacją zadań z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej.
- Prognozowaniem i programowaniem rozwoju Powiatu.