Przejdź do treści

Wydział Administracji Budowlanej.

Wydział Administracji Budowlanej znajduje się na parterze budynku w następujących pokojach:

  • Pokój 20 – przyjmowanie wniosków oraz udzielanie informacji dotyczących zadań realizowanych przez wydział.
  • Pokój 18 i 19 – pracownicy merytoryczni (branżyści).
Godziny pracy
  • Interesanci są przyjmowani oraz mogą składać wnioski od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30 w pokoju nr 20.
Kontakt

Więcej informacji o wydziale oraz druki wniosków i oświadczeń znajdują się na stronie BIP w zakładce struktura i karty usług – Wydział Administracji Budowlanej.


Najczęściej zadawane pytania

1. Jakie dokumenty powinien dołączyć inwestor do wniosku o pozwolenie na budowę?

Dokumenty, jakie należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę, wskazano w art. 33 ust. 2 Prawa budowlanego

Z istotnych dokumentów, jakie powinny zostać dołączone do wniosku o pozwolenie na budowę, poza projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym (w trzech egzemplarzach) i oświadczeniem o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, należy wskazać na decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Ponadto dołącza się w przypadku obiektu budowlanego, w którym przewidywane jest wykorzystywanie ciepła na potrzeby ogrzewania lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej – oświadczenie projektanta posiadającego uprawnienia budowlane w specjalności, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 4 lit. b, dotyczące możliwości podłączenia projektowanego obiektu budowlanego do istniejącej sieci ciepłowniczej oraz inne opinie, uzgodnienia, pozwolenia warunkowane przepisami szczególnymi.

2. Co w przypadku prowadzenia robót budowlanych przy obiekcie budowlanym objętym ochroną zabytków?

Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, uzyskania pozwolenia na prowadzenie tych robót, wydanego przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

3. Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o  przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę?

Do wniosku o przeniesienie pozwolenia na budowę inwestor dołącza oświadczenie o przejęciu warunków zawartych w decyzji o pozwoleniu na budowę, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz zgodę dotychczasowego inwestora, na rzecz którego decyzja została wydana, lub kopię tej zgody (zgoda nie jest wymagana, jeżeli własność nieruchomości lub uprawnienia wynikające z użytkowania wieczystego dotyczącego nieruchomości, objęte decyzją o pozwoleniu na budowę po wydaniu tego pozwolenia przeszły z dotychczasowego inwestora na nowego inwestora wnioskującego o przeniesienie pozwolenia na budowę).

4. W jakich przypadkach organ administracji architektoniczno-budowlanej wnosi sprzeciw do zgłoszenia?

Organ administracji architektoniczno-budowlanej wnosi sprzeciw, jeżeli zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę; budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy, inne akty prawa miejscowego lub inne przepisy; zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 7, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje; roboty budowlane zostały rozpoczęte z naruszeniem ust. 5 tj. bez uzyskanej zgody organu.

5. Co należy rozumieć pod pojęciem zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części?

Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.


Naczelnik Wydziału Administracji BudowlanejMagdalena Burda

Dorota Graczyk

Martyna Mikuś

Natalia Bobowska

Wiktoria Guszała-Karabinowska

Anna Olecha

Patrycja Czech