Długość trasy:14 km
Rodzaj trasy: piesza
Trasa wycieczki wiedzie przez najciekawszy krajobrazowo fragment Wzgórz Dalkowskich do zamku w Czernej nad Odrą. Początek w Kurowie Wielkim, gdzie nad okolicą góruje późnogotycki kościół z cennym wyposażeniem i lapidarium nagrobków szlacheckich z XVI-XVIII wieku. Stamtąd boczną drogą kierujemy się do Dalkowa; po drodze, w przysiółku Regów znajduje się wieża rycerska z XVI wieku. W Dalkowie, wsi stanowiącej węzeł szlaków turystycznych, magnesem jest zespół pałacowo–folwarczny z parkiem i plantacjami roślin ozdobnych - “Dendrofarma“.
Z Dalkowa kierujemy się na północ polną drogą, a dalej przez las na zachód, czarnym szlakiem pieszym, do przysiółka Góra św. Anny (po drodze, przy niewielkim odbiciu z trasy możliwość zwiedzenia Szczepowa - pałac, pomnikowe drzewa). Na wyspowym wzgórzu znajduje się kościółek pątniczy z XVIII wieku. Z góry św. Anny żużlową drogą podążamy do Kromolina. Tamtejszy kościół łączy cechy stylowe gotyku i renesansu; posiada również ciekawe nagrobki. Z Kromolina polną drogą dojdziemy do szosy (droga nr 292), po jej przecięciu - do wsi Czerna. Tam wycieczkę kończy zwiedzanie renesansowego zamku
i kilkusetletniej alei dębów.
Informacje dodatkowe:
Na ścianach kościołów, w ich wnętrzach oraz na przykościelnych murach licznie zachowały się kamienne nagrobki miejscowej szlachty i duchownych. Stanowią one prawdziwe lapidaria renesansowej i barokowej sztuki sepulkralnej. Spośród kilkudziesięciu nagrobków, najwięcej pochodzi z okresu rozkwitu reformacji. Jeden z najcenniejszych - epitafium ołtarzowe starosty głogowskiego Georga Rudolfa von Zedlitz, zmarłego w 1619 r. - znajduje się w romańsko-gotyckim kościele w Brzegu Głogowskim. Fotografia: opisane epitafium w Brzegu Głogowskim.