IV Tydzień Walki z Depresją – www.kghm.com/depresja
Zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą powiązane, zatem także wiele chorób jest powiązanych z występowaniem depresji, takich jak na przykład: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, nowotwory, uzależnienie, zaburzenia lękowe i wiele innych. Osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi częściej umierają wcześniej, niż ogół populacji. Często z powodu możliwych do uniknięcia chorób fizycznych, ze względu na współwystępowanie depresji ich ryzyko utraty życia wzrasta. Depresja i zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu są to dwa najczęściej występujące zaburzenia psychiczne na świecie, a depresja znajduje się na liście 20 najważniejszych przyczyn niepełnosprawności.
23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. CENTRUM FORMACJI RODZINY IM. Jana Pawła II w Lubinie oraz GŁOGOWSKIE STOWARZYSZENIE OTWARTE DRZWI wraz z partnerem KGHM POLSKA MIEDŹ S.A zapraszają do obchodów tego dnia poprzez udział w IV TYGODNIU WALKI Z DEPRESJĄ, który odbędzie się w dniach 20 – 26 Luty 2023.
STATYSTYKI NADAL SĄ NIEPOKOJĄCE.
POTRZEBA PSYCHOEDUKACJI I PROFILAKTYKI
Depresja jest schorzeniem coraz bardziej rozpowszechniającym się we współczesnym społeczeństwie. Z danych WHO wynika że, dotyka ona ponad 5% dorosłych na całym świecie, ale wiemy też, że coraz częściej zaburzenia depresyjne występują u dzieci i młodzieży. W post pandemii statystyki wykazały, że z zaburzeniami psychicznymi na całym świecie zmaga się 970 milionów ludzi. My szczególną uwagę poświęcamy Depresji bowiem to choroba niosąca ryzyko utraty życia i współwystępująca z wieloma chorobami fizjologicznymi. – wyjaśnia Edyta Rząsa – psychoterapeutka.
IV edycja Tygodnia Walki z Depresją zachowuje swoją formułę. Odbędą się bezpłatne wykłady i rozmowy online oraz będzie można skorzystać bezpłatnie z puli 100 konsultacji ze specjalistami zdrowia psychicznego. Dostępni będą także logopedzi, fizjoterapeuta, dietetyk kliniczny, terapeuta uzależnień, psycholodzy dziecięcy, psychoterapeuci.
W tym roku ze względu na przypadające ferie przyspieszyliśmy rejestrację na konsultację i już od 13 lutego do pierwszej połowy marca będziemy ich udzielać w Lubinie oraz w Głogowie, a także online. Podczas IV Tygodnia Walki z Depresją zachęcamy do pogłębiania wiedzy o depresji dzieci i młodzieży przez rodziców, przypominamy jak rozpoznać objawy, przyglądamy się psychosomatyce oraz chorobom współwystępującym z depresją oraz pomagamy bezpłatnie wszystkim tym, którzy potrzebują pierwszej pomocy terapeutycznej. Wykłady i rozmowy będzie można zobaczyć na naszym kanale YouTube, natomiast na konsultacje obowiązuje kolejność zgłoszeń. – informuje Anna Migalska – Dyrektor Centrum Terapii i Rozwoju prowadzonym przez Stowarzyszenie Centrum Formacji Rodziny i psychoterapeuta.
POTRZEBUJEMY ZDROWIA DLA SPOKOJU I POKOJU DLA ZDROWIA.
W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77% zachowań samobójczych oraz o 19% śmierci samobójczych. Eksperci wskazują, że stany i zaburzenia depresyjne wśród dzieci i młodzieży w naszym kraju stają się coraz bardziej większym problemem zdrowotnym, występującym ok. 2 proc. dzieci i aż u około 20 proc. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i psychoedukacja młodzieży, aby pomoc docierała na czas.
Również młodzież z Ukrainy coraz częściej szuka wsparcia i pomocy, mierząc się z brakiem tolerancji i akceptacji. Dlatego organizatorzy wraz z Gminą Miejską Głogów zdecydowali się zwróć uwagę na ten problem, nakręcając film pt. „Alarm – nie chce tu być” z udziałem ukraińskich rodzin, oraz młodzieży z Głogowskiego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” Młodzież często zmaga się z unieważnieniem, odrzuceniem rówieśniczym. Wszyscy dobrze wiemy, że młodzież aby mogła prawidłowo się rozwijać, odkrywać swoje talenty, motywować do nauki, potrzebuje bezpiecznej atmosfery w miejscu dorastania i w środowisku szkolnym. Poczucie bezpieczeństwa i przynależności to podstawa. Historia ukraińskich rodzin , dzieci i młodzieży jest o tolerancji i akceptacji o tym że aby mieć zdrowie psychiczne potrzebujemy pokoju, także tam gdzie mnie odbywa się wojna. – komentuje Anna Mazurkiewicz z Głogowskiego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”
CO MOŻNA ZROBIĆ DALEJ ?
Oczywistym jest, że jednym wydarzeniem nie zniweluje się depresji na świecie, ale bez prowadzonej profilaktyki i szerzenia wiedzy o chorobie depresyjnej przyczyniamy się do jej narastania. Wiele osób dzięki temu wydarzeniu podjęło leczenie i skorzystało z pomocy oferowanej w ramach programu „W depresji nie jesteś sam” - kompleksowego projektu przeciwdziałania depresji, oferującego pakiet działań edukacyjnych, profilaktycznych i pomocowych dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego, przygotowany przez KGHM we współpracy z lokalnymi samorządami i Centrum Formacji Rodziny w Lubinie. Program realizowany będzie nadal do września 2023 r., a organizatorzy widząc potrzebę kontynuacji corocznie zbierają dane potrzebne do uzasadnienia jego trwania. Również w tej edycji uczestnicy Tygodnia Walki z Depresją zapraszani są do tworzenia tego wydarzenia poprzez udziału w ankiecie.
Tym razem badanie ankietowe obejmie także młodzież od 13 r.ż. Pragniemy poznać jakie strategie respondenci wybierają, by radzić sobie z gorszym nastrojem a także na nowo w post pandemii ocenić stosunek ankietowanych do szukania porady specjalistycznej w sytuacji kryzysowej – wyjaśnia Edyta Rząsa – psychoterapeutka, autorka ankiety.
Z badania zostanie wykonany raport, którego wyniki poznamy do końca maja. Wydarzenie IV Tydzień Walki z Depresją objęte jest patronatem samorządów z terenu Zagłębia Miedziowego. Konferencja odbywa się hybrydowo, jednakże organizatorzy zapewniają, że każdy zarejestrowany otrzyma dostęp do wszystkich nagrań online. Warto się więc zapisać się już dziś, aby być na bieżąco i otrzymać linki do transmisji.
Szczegóły wydarzenia:
www.kghm.com/depresja
www.cfrlubin.pl
IG/FB @wdepresjiniejestessam
REJESTRACJA NA WYDARZENIE
Link do rejestracji na wydarzenie https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScwkgY34QYv0MU462x_u4oHEyLgBNhiotCSScl0ZeVmB4oA9Q/viewform?usp=sf_link
REJESTRACJA NA BEZPŁATNE KONSULTACJE
Link do rejestracji na konsultacje: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScA6Y2p9NyWjOx0OhK18LmQ_x6QFfGLdp5jbYzaACVlgyR-7A/viewform?usp=sf_link
ANKIETA:
Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfTUdV-JTvjsM-oVWpBNg_8-24vVVjDgCX4Q5U04FG75mK2qA/viewform