Powiat Głogowski w okresie 1.06.2015-31.05.2017 będzie realizował projekt pn. „Dzisiaj doświadczenie – jutro zatrudnienie – zagraniczne praktyki zawodowe dla uczniów szkół Powiatu Głogowskiego” w ramach programu Erasmus + Akcja 1: Mobilność Edukacyjna.
Projekt będzie realizowany na podstawie umowy finansowej nr 2015-1-PL01-KA102-014973. Wartość projektu wynosi 204 432 euro. Projekt w całości finansowy jest ze środków Unii Europejskiej.
Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Kształcenia Zawodowego Eberswalde e.V. z Niemiec.
Projekt zakłada realizację 4- tygodniowych praktyk zawodowych dla 4 jednostek oświatowych Powiatu Głogowskiego. W projekcie weźmie udział w każdej edycji 45 uczniów techników oraz zasadniczych szkół zawodowych kształcących się w różnych zawodach. W sumie zostaną zorganizowane dwie edycje, a projekt obejmie 90 uczniów.
Projektem objęto następujące szkoły ponadgimnazjane prowadzone przez Powiat Głogowski:
- Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie (technik usług fryzjerskich, technik obsługi turystycznej, technik organizacji reklamy, kucharz).
- Zespół Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie (technik elektronik, technik teleinformatyk).
- Zespół Szkół Ekonomicznych w Głogowie (technik logistyk, technik ekonomista, kucharz).
- Technikum nr 6 w Głogowie ( technik architektury krajobrazu, technik geodeta, technik leśnik).
Wraz z uczniami na praktyki zawodowe wyjadą nauczyciele, którzy będą pełnić rolę opiekunów gwarantujących wsparcie w razie pojawienia się trudności. Ponadto będą na bieżąco nadzorować przebieg praktyk zawodowych i postępy młodzieży w nauce.
W miesiącu wrześniu 2015 i 2016 planowane jest przeprowadzenie rekrutacji uczestników
w szkołach objętych projektem. Po dokonaniu naboru uczestników praktyk zawodowych uczniowie zostaną przygotowani w szkołach do wyjazdu poprzez udział w zajęciach z zakresu zawodowego, językowego, pedagogicznego i kulturowego.
Praktyki będą odbywać się zarówno w niemieckich zakładach praktyk jak i w placówce kształcenia zawodowego. Realizacja projektu obejmie dwie edycje: pierwszą w r. sz. 2015/2016 oraz drugą w r. sz. 2016/2017 (wyjazdy na praktyki będą realizowane od listopada do kwietnia). Praktyka zawodowa odbywała się będzie na podstawie programu sporządzonego dla każdego zawodu zgodnie z podstawą programową. Po powrocie do kraju uczniom zostaną uznane efekty uczenia się, nabyte umiejętności i kwalifikacje. Uczestnicy otrzymają dokumenty poświadczające ich udział w formie świadectw i certyfikatów, na podstawie których szkoła zaliczy przedmioty szkolne i uzna praktykę zawodową jako obowiązkową. Uczniowie przed wyjazdem i po powrocie wypełnią tabelę samooceny biegłości językowej oraz samooceny kompetencji personalnych i społecznych. Po powrocie do kraju zostanie dokonana ocena nabytych umiejętności wg systemu ECVET na podstawie prowadzonej dokumentacji - arkusza ewaluacyjnego, ankiety walidacji. Ważnym dokumentem, pomocnym przy poszukiwaniu pracy jaki otrzymają uczniowie będzie Europass- Mobilność.
Podczas zagranicznego pobytu uczniowie szkół zawodowych odbędą praktyki zawodowe, które przyczynią się do ich rozwoju, będą mieli możliwość poznania jak funkcjonują przedsiębiorstwa w Niemczech, jakie są zasady i kultura pracy. Udział w praktykach zapewni im zdobycie doświadczenia wymaganego na dzisiejszym rynku pracy. Ważnym elementem wyjazdu będzie możliwość doskonalenia języka niemieckiego, poznania mentalności i kultury państwa zachodniego. W ramach pobytu przewidziany jest również bogaty program kulturowy, w ramach którego zaplanowano szereg wyjazdów i wycieczek, zwiedzanie ciekawym miejsc pod względem historycznym i kulturalnym. Ponadto uczestnicy będą w stałym kontakcie ze swoimi rówieśnikami z Niemiec. Podczas wyjazdu również rozwiną kompetencje społeczne i personalne, ponieważ będą w ciągłej interakcji
z otoczeniem.
Uczniowie i ich opiekunowie zostaną zakwaterowani w bazie szkoleniowo-dydaktycznej Niemieckiego Partnera w Bad Freienwalde w krainie Brandenburgii.
Wszystkie koszty związane z podróżą i pobytem (zakwaterowanie, wyżywienie, realizacja programu kulturowego, nauka języka niemieckiego), a także przygotowaniem uczniów do wyjazdu (szereg zajęć edukacyjnych) pokrywane są ze środków otrzymanych na realizację projektu.
Główne cele projektu obejmują: nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności zawodowych wymaganych na rynku pracy, zachęcenie do nauki języków obcych, pobudzenie kreatywności, rozwoju osobistego i zwiększenie samodzielności. Jak również zwiększenie atrakcyjności
i podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych powiatu głogowskiego, zdobycie nowych doświadczeń zawodowych związanych z realizacją mobilności uczniów naszych szkół oraz uznanie kwalifikacji, umiejętności i kompetencji nabytych w czasie zagranicznych praktyk zawodowych zgodnie z zasadami systemu ECVET .
Korzyści jakie osiągną uczniowie to przede wszystkim:
- zdobycie doświadczenia zawodowego, nabycie praktycznych umiejętności niezbędnych na europejskim rynku pracy podczas udziału w praktykach zawodowych,
- rozwinięcie kompetencji językowych umożliwiających swobodne posługiwanie się językiem niemieckim w miejscu pracy oraz w życiu codziennym,
- rozwój kompetencji społecznych i personalnych, umiejętności samodzielnego radzenia sobie w życiu i pracy, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, podejmowania decyzji,
- poszerzanie horyzontów kulturalnych, kształtowanie otwartości i tolerancji dla innych kultur
i mentalności,
- wzrost motywacji zawodowej oraz poczucia własnej wartości,
- przygotowanie do podjęcia zatrudnienia, pobudzenie kreatywnego myślenia oraz rozwoju przedsiębiorczości.
Korzyści z realizacji projektu otrzyma również otoczenie. Organ prowadzący zdobędzie kolejne doświadczenia zawodowe w pozyskiwaniu środków zewnętrznych i realizacji projektu, zagwarantuje uczniom publiczne szkoły kształcące na poziomie europejskim. Szkoły podniosą jakość kształcenia poprzez wprowadzanie nowych form nauczania, nawiążą współpracę międzynarodową w zakresie kształcenia zawodowego, nauczyciele nabędą nowe doświadczenia zawodowe. Parter projektu
i zakłady pracy z Niemiec zyskają dobrze przygotowaną młodzież do odbycia praktyk zawodowych, która w perspektywie może powrócić na Niemiecki rynek pracy. W przyszłości nasi uczniowie będą również pracownikami lokalnego rynku pracy, który zyska dobrze wykształcona kadrę, posiadającą międzynarodowe doświadczenie, znającą języki obce oraz kulturę i mentalność sąsiada zachodniego. Realizacja projektu zatem będzie miała szeroki zakres oddziaływania i długoterminowe korzyści.