Sprawdź odczyty monitora jakości powietrza na stronie internetowej

Monitoring powietrza Starostwa Powiatowego w Głogowie


 

KONSULTACJE KONSUMENCKIE

Poniżej przedstawiam informacje, gdzie można uzyskać konsultacje konsumenckie:

  1. Infolinia Konsumencka – tel. 801 440 220;
  2. Konsumenckie Centrum e-Porad – porady udzielane drogę elektroniczną przez ekspertów Federacji Konsumentów – porady@dlakomsumentow.pl;
  3. Informacje dotyczące praw konsumenta – na stronie: prawakonsumenta.uoki.gov.pl;
  4. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej we Wrocławiu – Delegatura w Legnicy;
  5. Nieodpłatna pomoc prawna - Starostwo Powiatowe w Głogowie.

Pomocne strony internetowe - czytaj więcej

Strategia działania na lata 2025-2028

Dziś w Starostwie Powiatowym w Głogowie odbyło się ważne spotkanie, dotyczące opracowania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu strategii działania na lata 2025-2028.

Spotkanie rozpoczął starosta Głogowski Michał Wnuk. Przywitał wszystkich gości i życzył owocnych dyskusji. W spotkaniu uczestniczyli Krzysztof Pałka członek Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawiciele i wójtowie wszystkich gmin Powiatu Głogowskiego, wicestarosta Jeremi Hołownia.

Na spotkaniu przedstawiciele gmin mogli zaprezentować potrzeby inwestycyjne z zakresu zadań dotyczących ochrony środowiska oraz poinformować o zdiagnozowanych problemach w tej dziedzinie celem ujęcia ich w planistycznym dokumencie jakim jest strategia WFOŚiGW.

Podczas spotkania, Krzysztof Pałka, członek Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawił prezentację dotyczącą priorytetów środowiskowych na lata 2025-2028 oraz założenia strategii działania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z wyznaczonymi celami strategicznymi i operacyjnymi.

Prezentacja podkreśliła znaczenie skoordynowanych działań na różnych poziomach administracji i w różnych obszarach tematycznych, aby skutecznie chronić środowisko i zapewnić zrównoważony rozwój.

Po zapoznaniu się z prezentacją nastąpiła dyskusja zaproszonych gości.

Pani Edyta Owczarek Pręda Wiceprezydent Głogowa zgłosiła jako największy problem miasta Głogowa nielegalne składowisko odpadów w tym odpadów niebezpiecznych przy ul. Południowej. Podkreśliła, że likwidację nielegalnego składowiska utrudnia brak środków finansowych.

Wójt Anna Obolewicz z Gminy Jerzmanowa zgłosiła sześć kluczowych obszarów problemowych: wody opadowe i deszczówkę, rozbudowę sieci kanalizacyjnej, usuwanie azbestu, transformację energetyczną, poprawę jakości powietrza oraz edukację ekologiczną.

Gmina Kotla podniosła kwestię dotacji na usuwanie azbestu oraz termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej.

Krzysztof Wołoszyn wójt gminy Żukowice szczególnie doceniając dzisiejsze konsultacje wskazał na trudności związane z gospodarką wodno-ściekową, brak dotacji dla samorządów na modernizację sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, problem odprowadzania deszczówki, brak wystarczających środków na usuwanie azbestu oraz inne zagadnienia melioracyjne. Szczególną uwagę zwrócił na zadania termomodernizacyjne zmierzające do poprawy jakości powietrza w gminie Żukowice.

Bartłomiej Zimny z gminy Głogów zgłosił problem modernizacji ujęcia wody w Borku, z którego korzysta około 2 tys. mieszkańców. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi około 3,5 mln zł.

Gmina Pęcław zgłosiła potrzebę modernizacji oczyszczalni ścieków oraz termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, a także usuwania azbestu.

Na koniec zabrał głos Pan Wicestarosta Jeremi Hołownia, który szczególną uwagę zwrócił na współpracę z Wodami Polskimi, która powinna przebiegać bardziej efektywnie. Podkreślił że bark bieżącego utrzymania cieków wodnych prowadzi w okresie zimowo wiosennym do podtopień gruntów rolnych. Szczególną uwagę zwrócił na rolę Kanału Południowego w kontekście braku prowadzonych przez Wody Polskie prac konserwacyjnych oraz modernizacyjnych

Włodarze gmin Mają nadzieję, że zorganizowane spotkanie przyczyni się do zoptymalizowania działań w obszarze  ochrony środowiska na terenie Powiatu Głogowskiego i tym samym Fundusz jako instytucja finansująca przedsięwzięcia proekologiczne partycypować będzie w realizacji  tych projektów wpływając w istotny sposób na rozwój naszego regionu.

Spotkanie zakończyło się z optymistycznym nastawieniem i obietnicą dalszej współpracy na rzecz ochrony środowiska. Wspólna strategia, którą uda się wypracować, z pewnością przyniesie korzyści wszystkim mieszkańcom powiatu Głogowskiego, zapewniając im lepsze i zdrowsze środowisko.

 

Gminy Powiatu

Link do strony Gminy Jerzmanowa Link do strony Gminy Pęcław Link do strony Gminy Kotla Link do strony Gminy Żukowice Link do strony Urzędu Miasta Głogów Link do strony Gminy Głogów