Sprawdź odczyty monitora jakości powietrza na stronie internetowej

Monitoring powietrza Starostwa Powiatowego w Głogowie


 

KONSULTACJE KONSUMENCKIE

Poniżej przedstawiam informacje, gdzie można uzyskać konsultacje konsumenckie:

  1. Infolinia Konsumencka – tel. 801 440 220;
  2. Konsumenckie Centrum e-Porad – porady udzielane drogę elektroniczną przez ekspertów Federacji Konsumentów – porady@dlakomsumentow.pl;
  3. Informacje dotyczące praw konsumenta – na stronie: prawakonsumenta.uoki.gov.pl;
  4. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej we Wrocławiu – Delegatura w Legnicy;
  5. Nieodpłatna pomoc prawna - Starostwo Powiatowe w Głogowie.

Pomocne strony internetowe - czytaj więcej

Profilaktyka najważniejsza, bo ratuje życie

Ponad tysiąc pacjentów skorzystało w 2020 roku z nieodpłatnych programów profilaktycznych organizowanych i współfinansowanych przez powiat głogowski. Badania prostaty dla mężczyzn, USG piersi dla kobiet, a dla wszystkich były konsultacje onkologiczne.

Trzy takie duże programy realizowało w minionym roku dla mieszkańców powiatu starostwo powiatowe, a były one przeprowadzone w szpitalu. Trzeba przyznać, że cieszyły się ogromnym zainteresowaniem pacjentów. Wiele osób z nich skorzystało, wielu te badania uratowały zdrowie, a nawet  życie, bo pozwoliły wcześnie wykryć chorobę.

To jest takie ważne

Pacjentów, którzy wzięli w nich udział, można liczyć w tysiące. - Bardzo się cieszę, że dzięki prowadzonym programom mieszkańcy powiatu głogowskiego mają możliwość wykonania nieodpłatnie badań profilaktycznych, które są bardzo ważne, gdyż wczesne wykrycie nieprawidłowości daje szanse na pełne wyleczenie. Badajmy się, aby zapobiegać chorobom zanim pojawia się objawy. To pozwoli nam wszystkim cieszyć się dobrym zdrowiem – mówi starosta Jarosław Dudkowiak. Badania profilaktyczne rozpoczęły się jeszcze na początku 2020 roku, może więc dzięki temu przebiegły tak sprawnie i tyle osób mogło w nich wziąć udział. Pierwszy program, który rozpoczął się już na początku stycznia, to nieodpłatne USG piersi dla kobiet powyżej 18. roku życia – badania były wykonywane przez specjalistę radiologa, z opisem i konsultacją lekarza oraz w przypadku wykrycia niepokojących zmian – z zaleceniami. Z programu tego skorzystało 350 kobiet. Natomiast od lutego rozpoczęto profilaktykę, diagnostykę i leczenie gruczołu krokowego – program skierowany do mężczyzn powyżej 50 roku życia. - Od 2010 roku, gdy po raz pierwszy realizowaliśmy taki program w powiecie głogowskim, zostało w ten sposób przebadanych 4 tys. 163 mężczyzn – mówi wicestarosta Jeremi Hołownia, podkreślając rolę takiej organizowanej przez starostwo diagnostyki i profilaktyki, która jest o tyle ważna, że rak gruczołu krokowego przez pierwsze lata może rozwijać się zupełnie bezobjawowo. - Akcja uświadamia, jak ważne są badania profilaktyczne, a dzięki sfinansowaniu badań przez powiat głogowski daje równe szanse dostępu do profilaktyki – podkreśla, że niektórych nie byłoby stać na takie badania prywatnie albo musieliby czekać na nie miesiącami. 

KGHM pomogło

Oba programy realizował Głogowski Szpital Powiatowy. W ramach programu przesiewowego w kierunku raka prostaty pacjenci mieli przeprowadzone: badanie krwi PSA, USG układu moczowego i konsultację z lekarzem specjalistą urologiem. Na realizację programu wydatkowano 105 tys. zł, z czego 70 tys. zł pochodziło z Fundacji KGHM Polska Miedź, a 35 tys. z budżetu powiatu głogowskiego. Łącznie przebadano 500 mężczyzn, w tym na dalszą diagnostykę zostało skierowanych 44 (16 na diagnostykę rozszerzoną układu moczowego, 28 osób na diagnostykę gruczołu krokowego). Warto wspomnieć, że program po raz pierwszy zrealizowano w powiecie głogowskim w 2010 roku. Natomiast USG piersi to obok mammografii jedno z podstawowych badań zalecanych w profilaktyce raka piersi, pozwala wykryć nawet małe, niewyczuwalne, a potencjalnie groźne zmiany. Program ten skierowano do kobiet – mieszkanek powiatu głogowskiego, które ukończyły 18 lat. Koszt jego realizacji to 52 tys. 500 zł z czego 50 tys. zł pochodziło z Fundacji KGHM Polska Miedź, a 2,5 tys. zł z budżetu powiatu głogowskiego. W ramach programu wykonywane było badanie USG piersi oraz konsultacja lekarza specjalisty. Przebadano 350 pacjentek, w tym w trakcie badań u 63 zdiagnozowano zmiany w piersiach: 183 pacjentkom zalecono wykonanie pierwszej mammografii (w tym 2 w trybie pilnym), 8 pacjentkom wykonanie kontrolnego USG piersi za pół roku, 1 pacjentce konsultację onkologiczną i 1 pacjentce konsultację chirurgiczną.

To jest ratunek

To jednak nie wszystko, gdyż w zeszłym roku powiat realizował również umowę na udzielenie świadczeń zdrowotnych w zakresie konsultacji onkologicznych dla osób powyżej 18 lat. Realizacja tych - bezpłatnych dla mieszkańców - konsultacji jest o tyle istotna, że na terenie powiatu głogowskiego nie funkcjonuje inna poradnia onkologiczna, która posiadałaby kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a pacjenci z rejonu powiatu pozbawieni są nieodpłatnej opieki lekarza specjalisty onkologa. Konsultacje onkologiczne odbywały się również w Głogowskim Szpitalu Powiatowym i były wykonywane w trybie „bez skierowania”. Łącznie udzielono 156 konsultacji. Środki finansowe na ten cel pochodziły z budżetu powiatu, wydatkowano 32 tys. 400 zł.

Gminy Powiatu

Link do strony Gminy Jerzmanowa Link do strony Gminy Pęcław Link do strony Gminy Kotla Link do strony Gminy Żukowice Link do strony Urzędu Miasta Głogów Link do strony Gminy Głogów