BEZPŁATNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE W KOTLI

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. 2 października w Kotli (przed Ośrodkiem Zdrowia przy ul. Krzyckiej 2) odbędą się bezpłatne badania mammograficzne.

Na bezpłatną mammografię zgłosić się mogą panie w dwóch grupach wiekowych:

50-69 lat

Badanie w ramach populacyjnego programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

40-49 oraz 70-75 lat

Badania wykonywane są w ramach Projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wymagane jest skierowanie lekarskie od lekarza dowolnej specjalizacji.

Na badania w ramach obu programów należy się zarejestrować pod nr tel. 58 666 2 444.

Mammografia trwa zaledwie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, co istotnie zwiększa szanse wyleczenia.