„Negocjacje z samobójcą: nie skacz, porozmawiajmy”

Głogów, dn. 17.10.2019r.

Informacja prasowa

„Negocjacje z samobójcą: nie skacz, porozmawiajmy”

„Negocjacje z samobójcą: nie skacz, porozmawiajmy” – pod takim tytułem 23  października 2019 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie, w godz. 16:00 – 18:30, odbędzie się kolejna już bezpłatna, otwarta konferencja powiatowa, podejmująca temat zjawiska samobójstw wśród dzieci oraz młodzieży.

Według statystyk prowadzonych przez Komendę Główną Policji w roku 2018 samobójstwo próbowało popełnić 746 nastolatków w wieku 13-18 lat (w 2017 roku odnotowano 702 przypadki) i 1143 osoby w wieku 19-24 (wartość tożsama z rokiem 2017). Światowa Organizacja Zdrowia podaje, iż co roku odbiera sobie życie 800 tysięcy osób – to tak jakby zniknęło duże miasto.

Niepokoją dane, niepokoi sytuacja. Trudno jednoznacznie ocenić czynniki wpływające na próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży, pośród nich, jak podają raporty Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę, znajdują się między innymi: zaburzenia zdrowia psychicznego, brak właściwej komunikacji z rodzicami, dręczenie szkolne, przemoc rówieśnicza. Na pewno dramatyczna decyzja dziecka, nastolatka jest wołaniem o pomoc. I powinniśmy je usłyszeć.

- informuje Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak

Wychodząc naprzeciw potrzebom, ale też problemom, które mogą dotyczyć każdej rodziny, powiat głogowski realizuje kampanię szkoleniowo-informacyjną, wynikającą z Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przyjętego na lata: 2018-2022.

Nasze konferencje są cykliczne, ich mnogość z pewnością jest elementem działań profilaktycznych. Po raz drugi w tym roku postanowiliśmy zaprosić grono prelegentów, mając nadzieję, że nie tylko wzbogacimy dyskurs społeczny, przede wszystkim zwrócimy uwagę na najmłodszych i ich problemy.

- dodaje Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak

Program konferencji obejmuje trzy 45. minutowe wykłady. Pierwszym z nich jest wystąpienie Katarzyny Hanke „Otwarty dialog jako profilaktyka i leczenie w sytuacjach kryzysu emocjonalnego”, kolejno Iwona Zaglaniczna opowie o „Mediacjach jako konstruktywnym sposobie realizowania problemów”, zwieńczeniem konferencji będzie prelekcja Dawida Marczyńskiego, nosząca tytuł „Praktyka w negocjacjach z samobójcą”.

Zapraszam do udziału w konferencji, do dyskusji. Konferencja ma charakter otwarty i bezpłatny.

-  dopowiada Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak